Eurovision Song Contest 2007

Eurovision Song Contest 2007
True Fantasy
Vítězka Eurovize 2007, Marija Šerifović
Vítězka Eurovize 2007, Marija Šerifović
Datum
Semifinále10. května 2007
Finále12. května 2007
Hostitel
Místo konáníHartwall Arena
Helsinky, Finsko
ModerátořiJaana Pelkonen
Mikko Leppilampi
Krisse Salminen (Green Room)
TelevizeYleisradio (YLE)
Webeurovision.tv/event/helsinki-2007
Účast
Soutěžících42
DebutČeskoČesko Česko
GruzieGruzie Gruzie
SrbskoSrbsko Srbsko
Černá HoraČerná Hora Černá Hora
NávratMaďarskoMaďarsko Maďarsko
RakouskoRakousko Rakousko
OdstupujícíMonakoMonako Monako
Mapa účastníků
Hlasování
100 % hlasy diváků
Do finále postupuje:
10 semifinalistů
10 nejúspěšnějších účastnických zemí předchozího ročníku
Big 4 (Velká čtyřka)

VítězSrbskoSrbsko Srbsko
Molitva
Úvodní vystoupení
Tanec na hudbu Johanny Juhola (SF)
Lordi (finále)
Mezivystoupení
Tsuumi (SF)
Apocalyptica (finále)
Eurovision Song Contest
◄2006        2008►

Eurovision Song Contest 2007, česky také Velká cena Eurovize 2007 (či jen Eurovize 2007) byl 52. ročník soutěže Eurovision Song Contest, který se konal ve finských Helsinkách poté, co v předchozím ročníku v Athénách vyhráli finští reprezentanti Lordi.

Vítězem soutěže se stala zástupkyně Srbska Marija Šerifović s písní "Molitva" s 268 body.[1] Druhé místo obsadil ukrajinský interpret Věrka Serďučka s písní "Dancing Lasha Tumbai" s 235 body a třetí místo ruská dívčí skupina Serebro s 207 body. Na čtvrté pozici se umístilo Turecko a na páté Bulharsko. Srbsko vyhrálo soutěž poprvé v historii a následně hostilo Eurovision Song Contest 2008 v Bělehradě.
Kromě hlavního města Finska o pořádání soutěže projevily zájem Espoo, Turku a Tampere. Finský vysílatel YLE uvolnil pro zajištění organizace částku 13 milionů €.
Jedinou odstupující zemí bylo Monako, jehož vysílatel prohlásil, že monacký zástupce za stávajícího hlasovacího systému nemá v soutěži šanci. Telé Monte Carlo však Eurovizi 2007 i přes neúčast vysílalo. Mezi účastnické země se navrátilo Rakousko po roční pauze. Debutanty na soutěži byli Česko (zastupovaná skupinou Kabát) s písní "Malá dáma", s níž obsadili poslední místo v semifinále se ziskem jednoho bodu) a Gruzie. Srbsko a Černá Hora poprvé v historii vyslali svého zástupce coby nezávislé státy (v letech 2004 a 2005 vysílali společného reprezentanta).[2]
Celkem se soutěže zúčastnilo rekordních 42 zemí, což mělo za následek masivní účast v semifinále (zástupci 28 zemí). Následující rok byla zavedena tradice dvou semifinálových kol z důvodu vysokého počtu účastnických zemí. Po vítězství hard-rockové písně na předešlém ročníku zaznělo na Eurovizi 2007 více písní, přestože soutěž je tradičně spojována spíše s popovou hudbou. V nesoutěžní části finálového večera jako host vystoupila skupina Apocalyptica.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne